HTC Touch Viva – TEST

Przetestowałem jeden z ich podstawowych modeli sygnowany nazwą Touch Viva. Zapraszam do przeczytania wyników.

 

Pierwsze wrażenie: lekki (110g) i poręczny smartphone  HTC Touch Viva posiada elegancki i prosty wygląd, świetnie prezentuje się na dłoni. Jest też w miarę cienki przez co prawie go nie czuć gdy siedzi sobie spokojnie w naszej kieszeni. Ekran 2,8 cala wydaję się być w sam raz. Kursory i przycisk zatwierdzenia pozwolą nam nawigować interface telefonu, są także przyciski odbierania i kończenia rozmowy. Jednak dotykowy ekran sprawi, że przez większość czasu nie będziemy korzystać z przycisków. Za to w ruch pójdzie rysik, który możemy schować po prawej stronie telefonu.

Uruchamiamy telefon. Chwilkę trzeba poczekać na start systemu i już możemy się cieszyć ładnym interfacem TouchFLO. Do którego bardzo szybko się możemy przyzwyczaić. Zakładki na dole dostarczają szybkiego i przede wszystkim intuicyjnego dostępu do najbardziej potrzebnych funkcji. Mamy tutaj panel startowy z godziną, kalendarzem i historią połączeń; zakładkę „ludzie” gdzie możemy dodać 12 najpotrzebniejszych kontaktów; wiadomości; maile; galeria, aparat, kamera; Internet; odtwarzacz muzyczny, który obsługuje m.in. takie formaty jak MP3, WMA, WAV, ACC, QCP itd.; całkiem ciekawa funkcja pogody; ustawienia telefonu i zakładkę ze skrótami do programów.

 

Telefon korzysta z systemu operacyjnego Windows Mobile 6.1 Professional, dzięki któremu można go szybko i łatwo zsynchronizować z naszym komputerem osobistym. Wyposażony jest w energooszczędny procesor TI’s OMAP 850 201MHz, przez co może wytrzymać w stanie czuwania około 270 godzin (11 dni!), a jeśli mamy ochotę na rozmowę litowo-jonowa bateria wytrzyma, aż 480 minut ciągłej konwersacji. Możemy ją podładować ze standardowego gniazdka, ale mamy też możliwość ładowania poprzez podłączenie komórki do portu USB. Laptopy poleasingowe

 

Telefon Posiada 128MB RAMu i 256MB wbudowanej pamięci, jeśli to dla nas za mało HTC Touch Viva obsługuje karty pamięci microSD.

 

Kolejną zaletą jest Office Mobile, który zawiera komórkowe odpowiedniki programów: Word, Exel i PowerPoint, ale także program do tworzenia szybkich notatek, czyli OneNote. Bardzo przydatne jeśli chcemy coś zapisać a nie mamy pod ręką niczego do pisania. Swoją drogą pisanie na ekranie dotykowym jest według mnie wygodniejsze niż na standardowym telefonie. Jednak korzystanie z takiego ekranu, może być problemem jeśli mamy jedną rękę zajętą i nie możemy używać rysika. Wiele ikonek jest za małych, by wcisnąć je palcem, a i często znajdują się przy krawędzi, która, względem obudowy, jest trochę niżej osadzona, co również nie ułatwia sprawy.

 

Dzięki HTC Touch Viva możemy uzyskać dostęp do GoogleMaps –  plan miasta zawsze się przyda pod ręką. Mamy też w standardzie program do nawigacji, jednak sam telefon nie posiada wbudowanego odbiornika GPS, także jeśli chcemy z niego korzystać musimy się przygotować na kolejny wydatek. komputery Warszawa

 

Telefon jest przystosowany do szybkiej synchronizacji z naszym komputerem. Może również połączyć się z siecią Wi-Fi, gdy posiadamy takie otoczenie sieciowe w domu, czy jesteśmy gdzieś gdzie jest nam udostępnione, możemy sobie szybko sprawdzić konto mailowe. Komórka ma wgrane dwie przeglądarki – Internet Explorer oraz Operę co powinno zadowolić każdego.

 

Jednak często czas reakcji jest dość długi, przez co korzystanie z telefonu może być lekko denerwujące. Włączamy jakąś aplikacje klikając rysikiem, telefon jednak musi chwile pomyśleć, a my możemy założyć, że może źle kliknęliśmy, więc robimy to po raz kolejny. Po chwil się włącza i zalicza nasze drugie kliknięcie już w nowej aplikacji. Jednak myślę, że po wgraniu odpowiedniego softu można to łatwo poprawić.

 

Żeby zdjęcia były w miarę dobrej jakości potrzebujemy niestety dużo światła. HTC mogło by zaopatrzyć go w jakąś małą lampę co by na pewno pomogło. Rozdzielczość 2-megapixela na pewno nam wystarczy.

 

Jedną z największych wad jest cena produktu. Około 900 zł to dość wysoka cena, zwłaszcza, że niewiele drożej możemy kupić wyższy model dotykowych telefonów tej firmy.

 

 

 

 

 

Oceny

 

 Wygląd: 5/5
 Wykonanie: 4.5/5
 Obraz: 5/5
 Dźwięk: 4/5
 Funkcje: 4/5
 Instrukcja: /5
 Stosunek ceny do jakości: 3/5
 Ogólnie: 4/5

Plusy:

  • + Prosty wygląd

 

  • + Bateria

 

  • + TouchFLO – intuicyjna nawigacja

 

Minusy:

  • Cena

 

  • Często stosunkowo długi czas reakcji

 

  • Brak odbiornika GPS

 

Podsumowanie:

Podsumowanie: Dobry smartphone, ale bez fajerwerków. Na pewno spełni wszystkie podstawowe wymagania jakie stawia sobie przeciętny użytkownik telefonu. Jeśli jednak mamy większe wymagania, warto zastanowić się za czymś innym w podobnej cenie.

 

Dawid:

Ja również miałem przyjemność obcowania z tym telefonem. Niestety nie przypadł mi on do gustu. Po pierwsze ekran jest wklęsły, co uniemożliwia pisanie smsów, czy też poruszanie się po menu bez rysika. Po drugie czas reakcji jest strasznie długi. Telefon ma nawet tendencje do zacinania się. Po trzecie niby mamy GPS, ale jest on dostępny za pomocą Internetu. Trochę to słabe rozwiązanie, jak na dzisiejsze standardy. Tyle z mojej strony.  Moja ocena to 3,5!

Krzysiek Konarski

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*