Kingston DDR2-RAM 2GB PC2-1066 HyperX Kit (KHX8500D2K2/2G) – test

 Konkretnie chodzi o 2GB PC2 – 8500 CL5, z szanowanej serii HyperX. Są to układy dla wymagających użytkowników, co zresztą widać nawet na pierwszy rzut oka.

Co tam w pudełku „piszczy”
Po rozpakowaniu przesyłki, moim oczom ukazało się standardowe pudełko, chroniące dwa układy po 1 GB. Ale układy, trzeba przyznać, całkiem urocze. Przejdźmy jednak do konkretów.

Wizualnie testowany RAM wygląda bardzo przyzwoicie i nie bójmy się użyć tego słowa, ładnie. Na tyle ładnie, że aż żal chować go do ciemnego i mrocznego wnętrza obudowy. Kości chroni solidny, aluminiowy radiator pomalowany na niebiesko, ze srebrnymi elementami oraz niezbędnymi oznaczeniami. Srebrna, górna część, schodząca łukiem do prawej krawędzi , jest wykonana tak samo jak środkowa część loga HyperX. Te elementy są żłobione oraz nieco grubsze niż reszta radiatora. Prezentują się bardzo okazale. Ponadto widzimy jeszcze logo producenta i oznaczenie DDR2. Nie zabrakło także naklejki ze szczegółowymi danymi układów. Laptopy poleasingowe

Sam radiator, solidnie trzyma się kości. Nic tu się nie buja, przesuwa ani nie ugina. Wszystko trzymają dwie metalowe spinki, których zdjęcie gołymi rękoma nastręcza sporo problemów. Z drugiej strony ich zdejmowanie jest bez sensu, bo rozmontowanie całego radiatora jest trudne i może doprowadzić do uszkodzenia czułych elementów.

No to odpalamy
Wygląd wyglądem, ale zadaniem pamięci nie jest „wyglądać”. Układy szybko trafiają w przeznaczone dla nich miejsce na płycie głównej i komputer zostaje uruchomiony. Oczywiście wszystko przebiega bez najmniejszych problemów. Pamięci pracują ze standardowymi ustawieniami.

Rzut okiem na wartości w zakładkach Memory i SPD w programie CPU-Z i efekt na zdjęciu poniżej.

Warto byłoby odpalić jakiś benchmark i sprawdzić wynik. Szybko zostaje uruchomiony program CrystalMark09 i czterokrotnie uruchomiony test pamięci. Średnia wyniosła 10210,5 punktu.

Na koniec jeszcze szybki test stabilności wykonany programem RightMark i wszystkie 62 testy przebiegają bezbłędnie.

To byłoby tyle, jeśli chodzi o standardowe ustawienia. Niestety, platforma testowa oparta o płytę główną ASRock 775Dual-VSTA, nie jest przeznaczona do overclockingu ,w związku z czym zmiana napięcia, jak i poziomu CL okazała się niemożliwa. Dało się jednak przestawić częstotliwość pracy z 266 MHz na 333MHz , co w efekcie dało wymierne korzyści.

Testy stabilności wyszły bez zarzutu, a wynik w CrystalMark09 uległ wyraźnej poprawie i jego średnia spadła do 9096,25 punktu.

Na koniec pokuszono się jeszcze o zmianę timingów. Standardowe, przy zwiększonej częstotliwości ustawione były na 5-5-5-15. Sukcesywnie udało się obniżyć je do poziomu 4-4-4-15.

Komputer działał sprawnie, a przeprowadzony test stabilności i tym razem wypadł bez zarzutu. Następnie zmieniono timingi do poziomu 3-3-3-15, ale przy takich wartościach nie udało już się uruchomić systemu. komputery Warszawa

Słowem podsumowania
Nowe kości firmy Kingston sprawiają bardzo pozytywne wrażenie. Nawet na nienajlepszej płycie głównej dają się podkręcić i udowadniają, że stać je na wiele. Osadzone na dobrej płycie, powinny być wdzięcznym polem do popisu dla osób lubiących podciągnąć parametry posiadanego sprzętu.

Dodatkowym atutem jest solidne wykonanie i być może nawet moderzy mogą zwrócić na nie uwagę. W odpowiednio oświetlonym wnętrzu obudowy z oknem, mogą być bardzo przyjemne dla oka.

Oceny

 Wygląd: 5/5
 Wykonanie: 5/5
 Obraz: /5
 Dźwięk: /5
 Funkcje: /5
 Instrukcja: 4.5/5
 Stosunek ceny do jakości: 4/5
 Ogólnie: 5/5

Plusy:

  • stabilna praca
  • solidne wykonanie
  • wygląd
  • możliwości podkręcania

Podsumowanie:

Ogólnie rzecz biorąc, testowane moduły są udanym produktem. Jeśli szukasz dobrego RAMu i nawet nie zamierzasz nic podkręcać, warto się nimi zainteresować, ponieważ z pewnością będą pracować stabilnie i nie powinny sprawiać żadnych kłopotów.

Łukasz Czerwiński

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*